4 Mart 2017 Cumartesi

Osmanlıca Eğitim

"OSMANLICA EĞİTİM" android uygulaması yayınlandı!

Osmanlı Türkçesi arşiv uzmanı olan Zafer Şık'ın hazırladığı Osmanlıca Eğitim GooglePlay'de hizmetinizde.
Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan ve aynı zamanda hizmetiçi eğitim kapsamında öğretmenlere "İleri Seviye" arşiv dersleri de vermiş, bu bağlamda kültür ve mirasımıza sahip çıkmayı kendine vazife edinmiştir.
Bu uygulamamız vesilesiyle Osmanlıcayı hem sevecek hem de eğlenerek öğretmeyi gaye edindiğini söyleyen Zafer Şık sözlerine şöyle devam etti;
Osmanlıcaya dair eliften ye harfine kadar zengin içeriğe sahiptir.
Uygulamamız herkese hitap ettiği gibi kurs ve okullardaki  Osmanlıca derslerin pratiğini yapabilir ve Osmanlıcaya dair bütün bilgileri bulabilecekler. Biraz azimle kullanıcılar büyük mesafeler kaydetme imkanına sahip olacaklar. Özellikle liselerde ve üniversitelerde Osmanlıca dersi görenlere büyük fayda sağlayacaktır. Tarih, edebiyat ve ilahiyat bölümlerinde okuyanlara için adeta bir ilim yuvasi kabilinde. Hocalarımız gönül rahatlığıyla öğrencilerine tavsiye edebilir.

GooglePlay'de eğitim kategorisinde trendde 2. sırada olan ve ilk gününde 1200'den fazla kişi tarafından indirilen Osmanlıca Eğitim'in özelliklerini de ifade eden Zafer ŞIK;

— Temelden başlayıp seviye seviye Osmanlıca eğitim imkanı vermektedir. Uygulama data olarak her zaman yenilenmeye müsait özelliktedir. Arşiv bölümündeki datalar periyodik surette güncellenmektedir. Osmanlıca imla müfredatı bölümünde detaylı şekilde Osmanlıca yazım kuralları örneklerle anlatılmaktadır.
— Osmanlıca Metinler; Osmanlıca herhangi bir kelimeye tıkladığınızda latincesini, latincesine bastığınızda Osmanlıca imlasını veren onlarca okuma metni (Hikayeler, kıssalar, şiirler, güzel sözler) mevcuttur.
— Osmanlıca Sözlük; hem Osmanlıca hem latince yazarak arama imkanı sağlamakta ve yaklaşık 70.000 kelime hazinesi vardır. Manadan da kelime arama yapabilir ve istediğiniz kelimeyi favorilerinize ekleyebilirsiniz.
— Osmanlıca Oyunlar; kelime oyunları, doğru yanlış oyunu, lügat bilgisi ve çeşitli dillerde kelime bilgisi. Oldukça eğlenceli. Uygulama, hatalarınızı görme imkanı da veriyor.
— Osmanlıca Bilgi Yarışması; binlerce genel kültür, ahlaki, edebi, dini soru. Sorular ve cevaplar bu bölümde Osmanlıca olup zamana karşı yarışacaksınız!

Geçen yıl %95-98 çeviri başarısı olan Osmanlıca Çeviri uygulamasını dünyada ilk olarak Osmanlıca severlerin hizmetini sunduklarını ifade eden Zafer Şık, son olarak amacının Kur'an harflerine hizmetten ibaret olduğunu söyledi.


Zafer Şık
Osmanlı Türkçesi Arşiv Uzmanı

İndirme Linki:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme